Co s nepoužitelnými džínami?
Víme, že riflovina není zrovna ideální materiál. Bez ohledu na to, jak je praktický a oblíbený. Riflovina (nebo džínovina, chcete-li) je jedním z nejvíce používaných materiálů v globálním textilním průmyslu. Správně by se tomuto materiálu mělo říkat denim. Prapůvod používání tohoto materiálu směřuje kamsi do 17. století. Ovšem my známe džínovinu až díky praktickému vynálezu pana Strausse, který použil k materiálu dováženému z Francie zpevňující nýty, čímž vymyslel geniální pracovní oděv, který nosíme my. A to nejen do práce. Vyrábí se z bavlny, která je barvena syntetickým indigem a dále se chemicky upravuje. Mnohdy je používán i chlór. A spotřebuje se enormní množství vody. Jinak řečeno, výroba denimu není ekologická ani co by se za nehet vešlo. A vezmeme-li v potaz, že se tento materiál vyrábí v chudých zemích, kde jsou čističky vody – a vůbec zajištění environmentálně snesitelné výroby – kategorií sci-fi, máme co do činění s materiálem, který je vším, jen ne takzvaně udržitelným.
Jelikož recyklace textilu v pravém slova smyslu neexistuje a textilní průmysl principy odpovědnosti za své produkty blahosklonně přehlíží, je dobré vědět, že i s tímto materiálem lze dále pracovat. I když zatím jen v malém – někde se začít musí, že?
Malé začátky velkých věcí
Takový malý začátek něčeho velkého představuje firma Kup Kus. Ta se věnuje především recyklaci a upcyklaci oblečení, převážně právě z rifloviny / denimu. Její zakladatelkou a majitelkou je Dana Antošová, která o své činnosti říká:
„Z nežádoucího kousku vyrobíme jinou kvalitní věc ještě před tím, než se promění v odpad. Miluji originalitu, jedinečnost, výjimečnost i odlišnost, a ty se skví v každém námi vyrobeném výrobku. Zároveň se zajímám o ekologii a životní prostředí, což je také směr, kterým se každodenně ubírá i moje profesní cesta. Mým snem je prodávat originální ruční výrobky, podporovat chráněné dílny i tvořivé kreativní jedince a zároveň nezatěžovat přírodu.“
Jak se ve vaší hlavě myšlenka na něco podobného urodila?
Myšlenka na založení e-shopu Kup Kus se mi v hlavě rodila už pár let, ale covidová situace na jaře 2020 vše urychlila. Končila mi mateřská a začal lockdown. Volba byla jasná – budu podnikat, splním si svůj sen.
Byla upcyklace vaší první volbou?
„Vždy jsem chtěla originální ruční výrobu, ale materiál je drahý a mimo jiné by tak výrobky nebyly snadno dostupné. Moje myšlenky jsou jasné, ušetřit za materiál, zaplatit raději víc za ruční práci a mít jedinečný kousek. Využít takzvaný odpad. Držím vyřazené rifle a najednou se mi v hlavě rodí nápad. Mám materiál, vyhozené rifle, které svou kvalitou materiálu jsou absolutně jedinečné a nadčasové.
V zimě 2020 zakládám firmu Kup Kus a začíná moje éra upcyklace. Na vlastní tvorbu je ale čím dál méně času, a tak oslovuji ke spolupráci chráněné dílny i švadlenky se stejným zaměřením realizovat se v originální tvorbě kabelek, sukní a dekorací. K mému milému překvapení je velký zájem o to, být součástí mého projektu Kup Kus.
Jaké byly vaše začátky, kde jste sháněla materiál?
Nejprve jsem začala upcyklovat rifle, které mi dávali kamarádi, známí i neznámí. V hlavě jsem měla myšlenku, co se asi děje se všemi riflemi, které jsou vytříděné z různých sběrných kontejnerů, a jsou už pro další nošení nepoužitelné jako roztrhané i poničené. Začala jsem oslovovat velkoobchody s použitým textilem s tím, že mám zájem o tyto rifle. A odezva byla k mému velkému překvapení výborná! Říkali mi: „přijeďte si je odvézt, sami je jinak musíme zlikvidovat, a to bez dalšího užitku.“
Dnes je do práce zapojená celá rodina. Rifle pereme, dezinfikujeme, žehlíme, odpářeme značku a poté přijdou na řadu švadlenky, které začnou stříhat a šít, a vznikají nové krásné kousky. Použijeme látku, zipy, knoflíky, pásky – prostě vše, odpad je minimální.
Mám obrovské štěstí na lidi kolem sebe, kteří mě podporují a pomáhají mi. A za to všem děkuji.
Pokud máte doma džíny nebo jiné oblečení z tohoto materiálu, které se potřebujete zbavit, napište na e-mail: info@kupkus.cz
PŘEDSTAVUJI: BRNĚNSKOU ZNAČKU KUPKUS!
Ráda tu věnuji prostor zajímavým a menším brněnským značkám – a právě jednu takovou vám chci dnes představit! Značka se jmenuje Kupkus a mimo svou zajímavou nabídku má i druhotný potenciál. Zabývá se upcyklací již použitého materiálu a mimo to, výrobky vznikají ve chráněných dílnách. Lidé se zdravotním postižením tak mají i díky této značce práci. Víc informací, fotek…v následujícím článku.
V dnešní skutečně materiální době, kdy celá společnost funguje převážně na bázi konzumu, se stále ještě objevují značky a firmy, které jsou svou koncepcí zcela jiné a jdou tak trochu „proti proudu“. Nabízí věci, které jsou jedinečné, ručně zpracované a co je hlavní, na jejich výrobu se využívá použitý materiál.
Přesně to se týká i brněnské značky Kupkus, za kterou stojí sympatická Dana. Ta se rozhodla právě pod touto značkou vyrábět a nabízet jedinečné doplňky, dekorace, kabelky, tašky…zkrátka, dárky pro radost, které spojuje jedno hlavní, a to materiál!
Veškeré výrobky pod značkou Kupkus jsou ušité z použitého denimu, tedy rifloviny. Právě tato látka je nesmírně oblíbená po celém světě, je jí každoročně vyrobeno neskutečné množství, a to ne zrovna ke přírodě šetrným způsobem. Už jen málokdo ví, že denim se vyrábí ve složitém procesu, kdy se spotřebuje enormní množství vody, používají se i chemikálie, třeba chlor. A mimo to, většina denimových produkcí je na světě v chudých, rozvojových zemích…
Použitý denim, stejně, jako i jiné oblečení pak často končí na skládkách. A je to škoda, protože riflovina jakožto materiál je krásná!
A právě s myšlenkou vrátit tomuto již použitému materiálu zpět život, přišla Dana – a založila značku Kupkus. Ta se zabývá upcyklací již použitého denimu – vznikají tak krásné věci, doplňky, dárky, dekorace, tašky, vázanky, zástěrky… Jsou to věci, které si zamilujete, nejen proto, jak hezky vypadají, ale i proto, že jsou ručně zpracované. Mimochodem, výrobky Kupkus vznikající ve chráněných dílnách, což je také velmi sympatická informace. Lidé se zdravotním postižením mají tak i díky této značce práci.
Ještě bych se vrátila k termínu „upcyklace“ a vysvětlila ho – v rozdílu s dobře známou recyklací. U recyklace dochází k návratu použitého materiálu zpět do oběhu, ovšem pro tento „návrat“, tedy obnovu materiálu, je nutné využití dalších surovin – třeba vody.
Upcyklace již další suroviny pro obnovu materiálů nevyžaduje.
Koncept i filozofie značky Kupkus jsou opravdu sympatické – a věřím, že osloví i vás. Na stránkách www.kupkus.cz najdete pestrou škálu mnoha krásných věcí, které si můžete koupit. Právě tato značka funguje na bázi udržitelnosti módy – a to je skvělé podpořit. Udělejte si něčím hezkým radost!